Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Związek zwyrodnień kręgosłupa z niedoczynnością tarczycy

Związek zwyrodnień kręgosłupa z niedoczynnością tarczycy

Jestem po 2 krotnej operacji tarczycy. W ciągu ostatnich lat nasiliły mi się bóle rąk i nóg oraz pleców, mrowienia rąk a czasami skurcze stóp. Miewam bóle głowy i uszu. Wykonałam badania MR odcinka szyjnego i lędźwiowego. Wyniki:
Zniesienie fizjologicznej lordozy szyjnej, lewoboczne skrzywienie kręgosłupa. Na poziomie C3/C4 widoczna jest tylnaprawoboczna wypuklina tarczy międzykręgowej, modelująca przednią część worka oponowego po prawej stronie i zwężająca prawy zachyłek boczny. Wraz z masywnymi osteofitami tylnobocznych krawędzi trzonów kręgów po stronie prawej zwęża także prawy otwór międzykręgowy. Na poziomie C5-C6 widoczna jest wypuklina o charakterze tylnolewobocznym zwężająca wyraźnie lewy otwór międzykręgowy. Na tym poziomie otwory międzykręgowe zwężone obustronnie z powodu obecności osteofitów krawędzi tylnobocznych. Na poziomie C6/C7 widoczna jest obustronnie zwężająca zachyłki boczne niewielka wypuklina tylna tarczy międzykręgowej. Rdzeń w odcinku szyjnym bez cech ucisku. Nadmieniam, że w poprzednim rezonansie sprzed 4 lat zmiany były trochę mniejsze ( mniej zmian osteoficznych) i wypukliny na 2 poziomach.

W rezonansie odcinka lędźwiowego stwierdzono: na poziomie L4/L5 widoczna jest niewielka dwuboczna wypuklina (protuzja) krążka międzykręgowego uciskająca korzenie rdzeniowe w obrębie otworów międzykręgowych. Niewielkie torbiele korzeniowe kanału kręgowego na poziomie seg. S1 i S2, podobnego charakteru niewielkie torbiele wielkości ok. 6 do 8 mm widoczne w prawych otworach międzukręgowych na poziomie Th12/L1 i L1/L2. W tylnym obszarze trzonu kręgu L1 widoczne jest okrągłe ognisko hiperintensywne w obrazach T1-T2 zależnych, wielkości

Tenia 2011-05-25, 19:01