Forum neurologiczne » Stwardnienie rozsiane » Zmiany niespecyficznej demielinizacji naczyniopochodnej

Zmiany niespecyficznej demielinizacji naczyniopochodnej

Witam,
dostałam skierowanie na badanie MR aby wykluczyć SM w badaniu otrzymałam opis i nic nie rozumiem
Badanie wykonano w sekwencjach SE T1, frFSE T2, FLAIR i DWI przeglądowe oraz SE T1 po dozylnym podaniu kontrastu, w płaszczyznach strzałkowych, czołowych i poprzecznych, w warstwach o grubości 5mm

opis; pojedyńcze ogniska hyperintensywne w sekwencjach T2 zależnych widoczne są w istocie białej okołokomorowej po stronie prawej podkorowo w płacie czolowym prawym oraz obustronnie przy rogach czołowych komór bocznych. Nie stwierdzono zmian ogniskowych w tylnej jamie czaszki. Poza tym sygnał istoty białej i szarej mózgowia prawidłowy. Ciało modzelowate prawidłowej grubości jednorodne. Po dożylnym podaniu kontrastu brak cech patologicznego wzmocnienia. Układ komorowy nieprzemieszczony. Szerokości układu komorowego i zbiorników przestrzeni podpajęczynówkowej w normie wieku.
wnioski;
obraz mr nie spełnia kryteriów rozpoznania sm opisane zmiany mogą odpowiadać ognisko niespecyficznej demielinizacji naczyniopochodnej? wskazania kontrola mr

Agnieszka 2011-06-01, 21:06

W wyniku badania opisano zmiany demielinizacyjne, jednak nie spełniają one kryteriów dla SM, ale najpewniej są naczyniopochodne związane z nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą naczyń, cukrzycą. Wymaga to dalszej weryfikacji.

neuron 2011-06-02, 22:57

Jaka jest pewność że to nie SM? Byłam na kontroli i lekarz stwierdził że muszę mieć pobrany płyn rdzeniowy do badania aby wykluczyc na 100% SM. Nie wiem czy powinnam poddać się temu badaniu.
Jesli chodzi o nadciśnienie nie mam jestem nisko cisnieniowcem co do miażdżycy i cukrzycy cukier w normie nie wiem ale mam 36 lat czy miażdżyca w tym wieku jest juz możliwa ?
Przepraszam że spytam ale czy jestes lekarzem czy miałes podobne problemy.
Dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam

Agnieszka (asz293) 2011-09-19, 14:21