Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Zmiany dehydratacyjno-degeneracyjne, wypukliny, osteofitoza i artoza kręgosłupa lędźwiowego

Zmiany dehydratacyjno-degeneracyjne, wypukliny, osteofitoza i artoza kręgosłupa lędźwiowego

Witam Pana.Bardzo prosze o zopinowanie wynikow MR.
MR kregoslupa LS
Oslabienie sygnalu w obrazach T2 zaleznych z tarcz miedzykregowych L3-L4, L4-L5, i L5-S1 oraz obnizenie wysokosci tych tarcz- zmiany dehydratacyjno- degeneracyjne. Na poziomie L3-L4 i L4-L5 rozlane, koncentryczne wypukliny pierscieni wloknistych tarcz miedzykregowych, typu bulging, wieksza na poziomie L4-L5, modelujacy worek oponowy i zwezajace zachylki korzeniowe kanalu, a na poziomie L4-L5 widoczne wnikanie wypukliny w oobreb obu otworow miedzykregowych, ze splyceniem ich swiatla. Na poziomie L5-S1 niznaczna wypuklina splycajaca nieco zachylki korzeniowe kanalu. Zmianom tym towarzyszy drobna osteofitoza krawedzi trzonow i artoza stawow miedzykregowych w segmentach L4-L5 i L5-S1 , z pogrubieniem wiazadel zółtych i modelowaniem bocznych scian worka oponowego. W trzonach kregow L3 i L4 zaznaczone strefy obrzekuszpiku kostnego i tluszczowej przebudowy trzonow w przyleganiu do blaszek granicznych.

Bogdan 2011-05-03, 12:55

Opisane zmiany w odcinku lędźwiowym są liczne, sama rehabilitacja może nie wystarczyć w walce z dolegliwościami. Najlepiej skonsultować się z neurochirurgiem, który Pana zbada neurologicznie i porównując z opisem badania zadecyduje czy kwalifikuje się Pan do operacji.

neuron 2011-05-04, 23:07