Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Zmiany dehydratacyjne L-S i inne zmiany złożone

Zmiany dehydratacyjne L-S i inne zmiany złożone

Witam,

Długi czas bolały mnie plecy i to bardzo (styczeń 2012). Na początku ocenione jako zapalenie mięśnia->rechabilitacja (masaż, prący, laser). Po niej jakoś już mogłam się ruszać, ale po krótkim czasie (marzec 2012) znów to samo. Wydonanie zdjęcia rtg. Opis dyskopatia L4/L5 i L5/S1. Zalecenie do ortopedy (kwieceiń 2012), zalecenie ortopedy: rechabilitacja (prądy, laser, pole magetyczne). Z rechabilitantką zrezygnowałyśmy z pola, ponieważ plecy zaczęły mnie bolec jeszcze bardziej (kilka lat temu na gangliony w nadgarstkach miałam zalecone pole i ręce nadgarstki bolały mnie niemiłosiernie).
Teraz znów bolą mnie plecy i mam zaburzenie czucia powierzchniowego w prawej nodze, tzn dolna część łydki jest lekko zdrętwiała wraz w wewnętrzną częścią stopy (i czasem paluchem). Dodam, że noga była bardziej zdrętwiała, ale ta drętwość powoli odchodziła i zatrzymała się na tym poziomie. Czas zdrętwienia: 2,5 tygodnia.
Ostatnio wykonałam rezonans magnetyczny. Opis jest następujący:
*Spłycona fizjologiczna lordoza lędźwiowa.
Możliwość lumbalizacji kręgu S1 z wąskim krążkiem międzykręgowym S1/S2 - do oceny łącznej z badaniem rtg. Ostatni wąski krążek międzykręgowy przyjęto za poziom S1/S2.
Cechy wczesnych zmian dehydratacyjnyh krążka międzykręgowego L5/S1 z zaznaczonym obniżeniem jego wysokości.
Tylna centralno-prawostronna przepuklina krążka międzykręgowego L5/S1 w znacznym stopniu uciska worek oponowy wypełniający prawy zachyłek boczny kanału kręgowego i blokujący prawy otwór międzykręgowy. Cechy kompresji prawego korzenia nerwowego na tym poziomie.
Odczyn zwyrodnieniowy typu II w sąsiadujących ze sobą częściach trzonów L5 i S1.
Drobne nawarstwienia kostne na krawędziach tych trzonów.
Pozostałe krążki międzykręgowe lędźwiowe o prawidłowym obrazie.
Nie stwierdzono zmian w obrębie worka oponowego. Stożek końcowy rdzena kręgowego o opbazie prawidłowym.

Badanie wykonano w sekwenscji FSE (sagT1) i frFSE (sag T2, ax T2), bez kontrastu.*

Dodam, że w chwilach gdzy drętwienie nogi się zmniejsza plecy bola bardziej.

Wiek: 26lat
Płeć: kobieta.

Będę wdzięczna za ocenę sytuacji.
Wizytę u ortopedy-neurochirurga mam w następnym tygodniu.

Justyna 2012-08-23, 19:55