Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Zmiany degeneracyjne krążków międzykręgowych L3-4-5-S1

Zmiany degeneracyjne krążków międzykręgowych L3-4-5-S1

Od 12 lat choruję za kręgosłup. Ostatnio bardzo mnie boli i nie pomaga rehabilitacja.Mam problemy ze spaniem( z powodu bólu nie jestem w stanie się wyspać- zmieniam b.często ułożenie ciała), chodzeniem i staniem. Proszę o wyjaśnienie badania MRI, które ostatnio wykonałam.*Zmiany degeneracyjne krążków międzykręgowych L3-4-5-S1 w postaci dehydratacji, obniżenia wysokości, uwypuklenia obrysów krążków /zdegenerowanych pierścieni włóknistych, w tym kierunku kanału kręgowego i otworów międzykręgowych, zaostrzenia/ osteofity krawędzi trzonów kręgowych, niewielkiej degradacji okolicznego szpiku oraz zmiany degeneracyjne stawów międzykręgowych, co powoduje na poszczególnych poziomach;
L3-4 obniżenie wysokości krążka międzykręgowego do 4mm w odcinku tylnym. Uwypuklenie obrysów krążka o 5-6mm w kierunku kanału kręgowego i otworów międzykręgowych z hipointensywną przepukliną krążka w kierunku prawego zachyłka bocznego o wymiarach około ap=5mm, lat=10mm, c-c=6mm, która powoduje redukcję rezerwy płynowej zachyłka, ucisk prawych korzeni nerwowych biegnących w zachyłku. Poza tym widoczne jest zmniejszenie rezerwy płynowej worka oponowego do około ap=11mm, lat=16mm z cechami niewielkiego modelowania korzeni ogona końskiego. Prawy otwór międzykręgowy zwężony w średnim stopniu z modelowaniem nerwu rdzeniowego w otworze, lewy otwór międzykręgowy zwężony w niewielkim stopniu z cechami niewielkiego modelowania nerwu rdzeniowego w otworze.
L4-5; Obniżenie wysokości krążka międzykręgowego do 3mm w odcinku tylnym. Uwypuklenie obrysów krążka/ zdegenerowanego pierścienia włóknistego w kierunku kanału kręgowego i otworów międzykręgowych o 4-5 mm, z modelowaniem przedniej powierzchni worka oponowego oraz korzeni nerwowych w zachyłkach bocznych worka oponowego, z niewielkim zmniejszeniem rezerwy płynowej worka oponowego do ap=10mm, lat=16mm.
Prawy otwór międzykręgowy zwężony w średnim stopniu z modelowaniem nerwu rdzeniowego w otworze, lewy otwór międzykręgowy zwężony w niewielkim stopniu z cechami niewielkiego modelowania nerwu rdzeniowego w otworze.
L5-S1; Obniżenie wysokości krążka międzykręgowego do 5mm w odcinku tylnym. Uwypuklenie obrysów krążka międzykręgowego/ zdegenerowanego pierścienia włóknistego o 4-5mm w kierunku kanału kręgowego i otworów międzykręgowych co powoduje modelowanie przedniej powierzchni worka oponowego i korzeni nerwowych w zachyłkach bocznych kanału kręgowego, w większym stopniu w lewym zachyłku bocznym, bez cech istotnego zmniejszenia rezerwy płynowej worka oponowego.
Otwory międzykręgowe zwężone w średnim stopniu z cechami modelowania nerwów rdzeniowych w otworach.
Przy górnej płytce granicznej trzonu L5 widoczny niewielki guzek Schmorla około 5x9mm, z cechami śladowego obrzęku szpiku.

Ludka 2013-04-16, 15:18