Forum neurologiczne » Stwardnienie rozsiane » Zanik i bóle mięśni, męczliwość i wpadanie wszystkiego z rąk

Zanik i bóle mięśni, męczliwość i wpadanie wszystkiego z rąk

Prowadząca mnie lekarz wykluczyła SM na podstawie poniższych wyników. Czy jej przypuszczenia są słuszne?

Badanie MR nr.1:
Badanie w sekwencji SE, FSE, FLAIR, obrazy T1-, T2-zależne, w płaszczyźnie strzałkowej, poprzecznej i czołowej wykazało:
- niewielki zanik korowo-podkorowy z poszerzeniem przestrzeni płynowych wewnętrznoczaszkowych;
- liczne, drobne ogniska o podwyższonym sygnale T2 zlokalizowane w istocie białej okołokomorowej oraz w strefie korowo-podkorowej- zmiany demielinizacyjne? naczyniopochodne?;
- zmian ogniskowych w strukturach podnamiotowych nie wykazano;
- układ komorowy prawidłowej wielkości;
- struktury środkowe nieprzemieszczone;
- okolica przysadki mózgowej zachowana prawidłowo;
- kompleksy nerwów VII i VIII nieposzerzone, prawidłowo otoczone płynem w obrębie przewodów słuchowych wewnętrznych.

Badanie MR nr.2 z kontrastem:
W istocie białej obu półkul mózgu, liczne, różnej wielkości (część powyżej 5mm) ogniska hiperintensywne w obrazach T2 zal, położone okołokomorowo i podkomorowo - zmiany o charakterze naczyniopochodnym. Zaznaczony zanik korowo-podkomorowy z poszerzeniem wewnątrzczaszkowym przestrzeni płynowych.

Objawy, które zauważyłam sama, które zostały później potwierdzone przez lekarza:
- zanik mięśni
- bóle mięśni
- męczliwość
- wypadanie z rąk

Bardzo zależy mi na opinii specjalisty, który byłby w stanie stwierdzić czy te wyniki jednoznacznie wykluczają SM, na co również mogą wskazywać?

Halina 2012-04-20, 15:57

Brak wszystkich wyników badań, czyli badania płynu mózgowo-rdzeniowego. Po takim wyniku, objawach neurologicznych i obecności zmian w MR skorelowanych z wywiadem chorobowym można mówić o rozpoznawaniu SM. Powyższy opis nie jest wystarczający.

neuron 2012-04-24, 19:38