Forum neurologiczne » Zaburzenia czucia, drętwienia, drżenia, tiki » Uszkodzenie nerwu strzałkowego po stabilizacji i laminektomii kręgosłupa lędźwiowego

Uszkodzenie nerwu strzałkowego po stabilizacji i laminektomii kręgosłupa lędźwiowego

Potrzebuje POMOCY
Sprawa wyglada tak: mama udala sie na operacje kregoslupa odcinek l2- l4 ,miala wkladane sruby ze wzgledu na zmiazdzenie dyskow/ kregow po wieloletniej pracy wysilkowej i obciazaniu kregoslupa.Dokladnie sie na tym nie znam , wiem ze ja strasznie bolal kregoslup i zapadla decyzja ze wstawiaja sruby.Poszla na operacje w styczniu tego roku.Wrocila cala obolala z opadajaca stopa.Lekarz na kontroli stwierdzil ze to opuchlizna jeszcze mogla nie zejsc i uciska na nerw strzalkowy stad opad stopy( zaznacze ze nigdy nie miala problemow z nogami ani z chodzeniem) , po 2 miesiacach w marcu znow poddano ja operaccji odbarczania nerwu podobno cos tam uciskalo i musieli poprawic zeby noga wrocila do normy!! Poszla na operacje i jej stan wcale nie ulegl poprawie.Uszkodzili jej nerw strzalkowy. Boje sie ze jest to nie odwracalne.Oczywiscie dostala skierowanie na rehabilitacje ( elektrostymulacja pradami?) i mimo tego nie ma zadnej poprawy . Mama ciagnie noge i nie moze przedniej czesci podniesc do gory w takim stopniiu jak u 2 nogi .
Tydzien temu na kolejnej wizycie lekarz chyba sie przestraszyl bo skierowal ja na rehabilitacje stala w szpitalu gdzie byla operacja . To wszystko ma byc calodobowe i trwac miesiac.Wg mojej oceny po przeswieteniu zrozumial co zrobil
Dowiedzialam sie z internetu o mozliwosci badania Emg i znalazlam gabinet . Oczywiscie prywatnie. Oto wyniki badania emg . Nieznam sie na medycynie kompletnie .Slyszalam ze elektrostymulacje to nie jedyny sposob rehabilitacji.Ze mozna przeszczepic nerw z uda? Blagam o pomoc . Gdzie sie udac??? Zaznacze ze mama robila obie operacje u znakomitych fachowcow ktorzy ja tak zalatwili.!!!!!!! Slyszalam ze w poznaniu jest dobra poradnia neurologiczna.

Mama wpadla w depresje. Ciagle placze. Jest nam ciezko , nie moze pracowac bo nie ma jak dojezdzac do pracy. Mija 180 dni chorobowego i od przyszlego miesiaca zostaje bez srodkow do zycia. Mama pracowala cale zycie . Ma 3 firmy ktore sama prowadzla i wszytsko upada.Lamie jej sie zycie i ja nie moge jej w zaden sposob pomoc.;( PROSZE O POMOC. co zrobic ? kolejna operacja? gdzie sie udac?? Do kogo?? czy znacie osobe ktora przywroci mame i jej noge do normalnego stanu funkcjonowania??



Uszkodzenie prawego nerwu strzalkowego po stabilizacji kregoslupa l2 - l4 i laminektomii l4 po stronie prawej


Wykonano badanie stymulacyjne n. strzalkowego w zakresie galezi glebokiej i powierzchniowej oraz nerwu piszczelowego po prawej stronie:

Nerw strzalkowy gleboki - odpowiedz z m. prostownika ktotkiego palcow- latencja koncowa i szybkosc przewodzenia w normie , amplituda niska, fala F o dobrych parametrach.

N. strzalkowy gleboki - odpowiedz z m. piszczelowego przedniego - szybkosc przewodzenia w normie, amplituda bardzo niska , fala f o niskiej frekwencji

N strzalkowy powierzchowny- odp. z m strzalkowego dlugiego- szybkosc przewodzenia w normie amplituda prawidlowa, fala f o bardzo dobrych parametrach

N piszczelowy- przewodzenie prawidlowe fala f o bd parametrach

WNIOSKI:

W badaniu stwierdzono znacznego stopnia aksonalne uszkodzenie galezi glebokiej prawego nerwu strzalkowego szczegolne w czesci zaopatrujacej miesien piszczelowy przedni.Biorac pod uwage prawidlowa szybkosc przewodzenia w obwodowym odcinku tego nerwu i niska frekwencje fali F z galezi glebokiej oraz wywiad chorobowy , nalezy przyjac korzeniowe pochodzenie stwierdzonej patologii

Jadwiga 2011-06-10, 21:05

Niestety takie powikłania mogą wystąpić. Należy poddać się jeszcze rehabilitacji, w dalszej kolejności zastanawiać się co dalej. W takich sytuacjach skutki rehabilitacji pojawiają się dosyć po długim czasie. Na pewno lekarze, którzy zajmowali się Pani mamą nie mogą jej zostawić samej sobie. Muszą rozważyć dalsze możliwości leczenia. Po zakończeniu 180 dni chorobowego może przysługiwać Pani mamie zasiłek rehabilitacyjny, którym należy zainteresować się wcześniej. http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=435
Co do prowadzenia firm, to musi ktoś w tym pomóc Pani mamie.
Życzę dużo zdrowia.

neuron 2011-06-13, 23:08

Dziekuje za odpowiedz i slowa wsparcia.

Nadal bede szukac dla niej pomocy.

Jezeli ktos zna skuteczne sposoby rehabilitacji nogi badz metody dzieki ktorym uda sie przywrocic mame do sprawnosci to bede bardzo wdzieczna.

Potrzebuje konkretow.Gdzie do kogo jakie badania i jak dlugo?
czy nalegac na operacje?? prosze o odpowiedzi!

jadwiga 2011-06-14, 22:15