Forum neurologiczne » Wodogłowie, zaburzenia w układzie komorowym » Układ komorowy nadnamiotowo poszerzony i zaokrąglone rogi czołowe

Układ komorowy nadnamiotowo poszerzony i zaokrąglone rogi czołowe

CT głowy- 04.03.2009-Tomograf Komputerowy
Obie komory boczne i komora trzecia poszerzony, bocznie nieprzemieszczony z cewnikiem w świetle.Rogi czołowe zaokrąglone.Szerokość obu komór bocznych do 52 mm.Przestrzenie podpajęczynówkowe prawidłowej szerokości.Komora czwarta nieposzerzona.Nie stwierdza się cech świeżego krwawienia domózgowego.Na oknie kostnym kości czaszki z widocznym otworem po wprowadzeniu cewnika dokomorowego.

CT głowy-22.03.2010-Tomograf Komputerowy
Układ komorowy nadnamiotowo poszerzony, bocznie nieprzemieszczony z cewnikiem w świetle prawej komory bocznej.Rogi czołowe zaokrąglone.Szerokośc obu komór bocznych do 55 mm.Przestrzenie podpajęczynówkowe prawidłowej szerokości.Komora czwarta i struktury tylnojamowe prawidłowe.W okolicach podkorowych obu płatów czołowych drobne zmiany hipodensyjne.Nie stwierdza się cech świeżego krawawienia domózgowego.Na oknie kostnym pokrywy czaszki z widocznym otworem po wprowadzeniu cewnika dokomorowego.

Chciałem się dowiedzieć czy będę musiał mieć wykonany zabieg operacyjny czy raczej nie będzie takiej potrzeby.I neurochirurg mi mówił o jakimś zabiegu to znaczy pomiar ciśnienia w komorach nie wiem za bardzo co to jest i na czym by to polegało bardzo bym prosił o pomoc i wyjaśnienie tego będę bardzo wdzięczny.

Sebastian 2010-03-25, 11:00

Opis badania wykonanego w roku bierzącym jest bardzo podobny do wcześniejszego i nie wykazuje aby proces postępował. Świadczy to o tym, że zastawka jest wydolna. Prawdopodobnie bóle głowy związane są z zakażeniem lub nieprawidłowym ciśnieniem płynu mózgowo-rdzeniowego, szczególnie podczas siedzenia czy w pozycji stojącej (bóle głowy, nudności i wymioty). Stąd pewnie pomysł lekarza aby zbadać ciśnienie w komorach mózgu.
Pomiaru ciśnienia wewnątrzczaszkowego dokonuje się przez niewielki otwór w kości czaszki, przez który natępnie zostaje wprowadzony specjalny czujnik do pomiaru ciśnienia. Nie powoduje on większych szkód. Na pewno dokładnych informacji dostarczy neurochirurg, ponieważ zależy to głównie od sprzętu jakim ośrodek dysponuje.

neuron 2010-03-25, 15:55

Ale panie doktorze dlaczego nadal lekarz neurolog chcę żeby miał wymienioną zastawkę na nowa bo tak mi powiedział i nie wiem co mam o tym myśleć czy taki zabieg niesie za sobą jakieś konsekwencję czy może są jakieś przeciw wskazania bardzo bym prosił o radę.I gdzie mogę poczytać o tym badaniu ciśnienia w komorach bardzo będę wdzięczny za pomoc.

Sebastian 2010-03-25, 17:34

Tak jak już wcześniej zostało to wspomniane na podstawie tylko tych informacji nie mogę udzielić wszystkich odpowiedzi i wyjaśnić Panu postępowania lekarzy. Być może podejrzewają infkecję i stąd wymiana zastawki lub ma to być specjalna zastawka nie powodująca wahań ciśnienia wewnątrzczaszkowego. Więcej może Pan poczytać na stronach z aparaturami do pomiaru ciśnienia wewnątrzczaszkowego.

neuron 2010-03-26, 15:14

I to już ostatni raz piszę do pana panie doktorze byłem dzisiaj w Poradni Neurologicznej i lekarz neurolog stwierdził że te odchylenia nie są aż tak duże żeby robić jaką kolwiek operację.W wzrost komór bocznych do 55 mm to powiedział mi że czasami tą ciśnienie minimalnie może iść w górę ale nie mam się tym co martwić bo powiedział że to ciśnienie może raz wzrosnąć a raz nie a żeby miał cokolwiek robione to by musiało by się znacznie podnieść to ciśnienie.Dostałem tylko skierowanie do Neurochirurga ponieważ nie podoba się pani Neurologowi fakt że nie działa mi zastawka i boli mnie dren od zastawki.Mam ostatnią prośbę niech mi pan powie jakie bym musiał mieć wykonane badania żeby stwierdzić żeczywiście jaka jest ta moja niedrożność układu bo za 4 tygodnie idę do Neurochirurga to bym mu podrzucił jakieś badania jakie bym musiał mieć wykonane.Bardzo był bym wdzięczny niech mi pan napiszę jakie to by musiały być badania.Ja mam zastawkę Pudenza Komorowo-Przedsionkową.

Sebastian 2010-03-26, 15:24