Forum neurologiczne » Wodogłowie, zaburzenia w układzie komorowym » Szerokość przestrzeni płynowej przymózgowej i szczeliny międzypółkulowej u niemowlęcia

Szerokość przestrzeni płynowej przymózgowej i szczeliny międzypółkulowej u niemowlęcia

Witam. Jestem mamą 4-miesięcznej córeczki. Gdy miała ok. 2,5 m-ca wybrałam się do neurologa ponieważ zaobserwowałam preferencję wyboru prawej strony ułożenia główki przy kładzeniu jej na wznak, lekarz stwierdził, że to powinno unormować się do 3 miesiąca życia. Faktycznie (ćwiczyliśmy z córeczką) wszystko się ustabilizowało. Na kontrolnej wizycie za miesiąc pani doktor zauważyła, że nie zaniknął u niej *odruch chodzenia*, który przeważnie zanika ok. 2 miesiąca życia (uspokoiła, że może on zanikać do 6 miesiąca) a ponadto stwierdziła, że jak na swój wiek jest bardzo drobna i ma stosunkowo małą główkę (dodam, iż przyrosty obwodu od porodu ma u normie, a ja też miałam niewielką główkę w niemowlęctwie ), skierowała nas na USG przezciemiączkowe. Oto opis badania, który chciałabym skonsultować:
- przestrzeń płynowa przymózgowa o szerokości 2 mm,
- szczelina międzypółkulowa o szerokości 1,9 mm,
- układ komorowy symetryczny, na wysokości rogów przednich o szerokości 2 mm.
Wizytę kontrolną mamy dopiero za miesiąc i bardzo się martwię.
Dodam, że córeczka urodziła się w 38 t.c. i otrzymała 10 pkt. Apgar, jest uśmiechnięta i ruchliwa.

Beata 2011-06-29, 12:12

Wynik jest prawidłowy. Ważną informacją jest brak niepokojących objawów neurologicznych czy w rozwoju psycho-ruchowym. Warto jeszcze udać się na wspomnianą wizytę, w której ostatecznie dr oceni wynik badania.

neuron 2011-07-01, 23:29

Układ komorowy nieposzerzony,symetryczny,wskaźnik komorowo-mózgowy 32%, rogi czołowe i trzony komór bocznych mózgu
nieznacznie poglębione do 0,7 cm , przestrzeń płynowa
przymózgowa poszerzona do 0,9 cm, szczelina środkowa poszerzona
do 0,8 cm, tkanki mózgowia bez zmian ogniskowych, ciało modzelowate
prawidłowe. jest to wynik usg mojego 7-cznego Krzysia -czy to jes wynik w normie.

ANNA 2012-08-18, 06:25