Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Poszerzona fenestracja obustronna i dyscektomia na poziomie L4-L5

Poszerzona fenestracja obustronna i dyscektomia na poziomie L4-L5

Miałem przeprowadzoną operację na kręgosłupie.W karcie informacyjnej jest napisane-poszerzona fenestracja obustronna i dyscektomia na poziomie L4-L5 z dekompresją struktur nerwowych.Proszę o wyjaśnienie tego opisu.














Włodzimierz 2011-10-11, 20:52

Fenestracja to usunięcie części kręgu kręgosłupa na poziomie, gdzie znajdowała się przepuklina. Dyscektomia to usunięcie zwyrodniałego dysku, czyli krążka międzykręgowego, który także powodował ucisk. Dekompresja, czyli zniesienie ucisku struktur nerwowych.

neuron 2011-10-12, 23:13

Miałem przeprowadzoną operację na kręgosłupie.W karcie informacyjnej jest napisane-poszerzona fenestracja obustronna i dyscektomia na poziomie L4-L5 z dekompresją struktur nerwowych.Proszę o wyjaśnienie tego opisu.
Nadal mnie boli kręgosłup.Więc powturnie zrobiłem rezonans.Badanie wykazało
-krążki m-k L2/3,l3/4,l4/5,l5/S1 o obniżonym sygnale;
-stan po odbarczeniu korzeni na poziomie L4/5;
-centralna wypuklina krążka m-kręgowego na tym poziomie ze zwężeniem zachyłków bocznych i otworów m-k;
-tylno-bocznaprawa wypuklina krążka m-kręgowego L5/S1 ze zwężeniem prawego zachyłka bocznego;
-tylne uwypuklenie krążka m-kręgowegoL2/3 z modelacją worka oponowego i przewężeniem otworów m-k;
-tylnie uwypuklenie krążka m-kręgowego L3/4 z modelacją worka oponowego i przewężeniem otworów m-k;w większym stopniu po stronie prawej;z możliwością kontaktu z korzonkiem nerwowym;
-kanał kręgowy i zachyłki boczne na poziomie L3-4 zwężone;
-przepuklina dotrzonowa L2;
-poziome ustawienie kości krzyżowej;
Proszę o wyjaśnienie co to oznacza i czy nie czeka mnie operacja.

Włodzimierz 2012-02-13, 13:33