Forum neurologiczne » Neurologia » Ogniska hyperintensywne w istocie białej płatów czołowych i płacie ciemieniowym

Ogniska hyperintensywne w istocie białej płatów czołowych i płacie ciemieniowym

Oto opis mojego badania:
w istocie białej płatów czołowych obu półkul oraz w płacie ciemieniowym prawym i okołokomorowo w obu półkulach widoczne są ogniska hyperintensywne w obrazach FLAIR oraz T2 i PD zależnych (siedem), średnicy od 5 mm do 14 mm. Zmiana w płacie potylicznym półkuli prawej śr. 14 mm ulega niewielkiemu wzmocnieniu kontrastowemu, pozostałe zmiany nie wykazują wzmocnienia po podaniu środka kontrastowego. Ciało modzelowate prawidłowej szerokości z obecnością dwu zmian hyperintensywnych w obrazach T2 i PD zależnych, średnicy ok. 5 mm. Obraz zmian najpewniej demielinizacyjnych; w korelacji z danymi klinicznymi do różnicowania ze zmianami naczyniopochodnymi . Układ komorowy symetryczny, nieposzerzony bez przemieszczeń w linii środkowej, niewielka strefa gliozy w otoczeniu komór bocznych . Widoczny odcinek rdzenia kręgowego bez zmian ogniskowych.
PROSZĘ O WYRAŻENIE ZDANIA I PORADĘ, co mi jest i co dalej robić?

Beata 2011-06-30, 01:11

Pomocne na pewno było by wymienieni objawów klinicznych, które w zasadzie są podstawą. Wynik badania opisuje obecność zmian demielinizacyjnych, które mogą być naczyniopochodne lub wiązać się z SM, stąd objawy to podstawa. Wynik należy skonsultować z neurologiem osobiście, rozważyć ewentualnie badanie płynu mózgowo-rdzeniowego.

neuron 2011-07-01, 22:57

Moje objawy to : osłabienie siły w prawej ręce i nodze, które po 5 dniach ustąpiły, następnie pojawiło się odrętwienie prawej dłoni, zmiana czucia w lewym kciuku. Czy to da jaśniejszy obraz? Czy mam działać natychmiast? Jak postępować?

Beata 2011-07-02, 21:31