Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Leczenie dyskopatii i kręgozmyku

Leczenie dyskopatii i kręgozmyku

Proszę o interpretacje wyników badania MR kręgosłupa lędźwiowego:
- spondyliolisteza L5 ok. 1,1 cm ( II stopień ),
- krążek międzykręgowy L5 /S1 wykazuje zaawansowaną degenerację w postaci obniżenia wysokosci oraz uwypuklenia pierścienia włóknistego typu *bulging*,
- zmiany zwyrodnieniowe przyległych krawędzi trzonów z towarzyszącym dyskretnym obrzękiem i zwyrodnieniem tłuszczowym szpiku kostnego w sąsiedztwie blaszek granicznych trzonów,
- zaznaczone dokanałowe uwypuklenia pierścieni włóknistych krążków międzykręgowych L3/L4 i L4/L5 z niewielkim uciskiem worka oponowego
- drobna , prawoboczna protruzja jądra miażdzystego krążka międzykręgowego L2/L3,
- w obrębie zgrubienia lędźwiowo-krzyżowego rdzenia kręgowego - poziom Th12/L1 stwierdza się ognisko płynowe o dł. ok. 1 cm i maks. średnicy ok. 0,5 cm . Nie wykazano ewidentnych cech patologicznego wzmocnienia kontrastowego . Rezerwa płynowa kanału kręgowego zachowana.Obraz MR może odpowiadać zmianie wrodzonej , być może odcinkowo poszerzonemu kanałowi środkowemu rdzenia

Dodam ponadto , że wcześniejsze prześwietlenie RTG wykazało niespojenie łuków kręgów odcinka L4-S1 oraz niestabilnośc kręgosłupa ( linia statycznego obciążenia wychodzi przed kość krzyżową )

W związku z powyższym chciałabym się dowiedzieć co mnie czeka w najbliższej przyszłości , bo psychicznie to ja sie czuję całkiem dobrze ( dolegliwości bólowe po serii zastrzyków przeszły ) , ale mój kręgosłup chyba nie jest w stanie euforii . Wizytę u neurochirurga mam dopiero w połowie marca ( ach te terminy ) , dostałam gorset ortopedyczny do noszenia ( którego nie kocham ) no i sezon działkowy się zaczyna . Trzeba trochę prac ogrodniczych przeprowadzić a tu taka kręgosłupowa niespodzianka pierwsza w życiu ( po dość mocnym kichnięciu ) .
Będę bardzo wdzięczna za naukową analizę mojego przypadku bo interpretacji od wszystkich znajomych wszystkowiedzących to mam już po dziurki od nosa ( co jedna to gorsza , no i każdy też ma to co ja lub nawet więcej) )

Marzena 2011-03-01, 20:17

Bardzo dobrze, że uda się Pani do neurochirurga. Zmiany są liczne, ale jeśli nie ma większych dolegliwości bólowych to myślę, że zalecona będzie jedynie rehabilitacje i leczenie farmakologiczne (przeciwbólowe). Chirurg musi ocenić opisaną zmianę w rdzeniu kręgowym, najprawdopodobniej nie jest to nic niepokojącego. Niestety będzie Pani musiała już podczas różnych prac do końca życia uważać, aby czegoś nie dźwignąć lub podnosić przedmioty w prawidłowy sposób, poprzez ukucnięcie.

neuron 2011-03-02, 16:36