Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Drętwienie palców u ręki a kręgosłup

Drętwienie palców u ręki a kręgosłup

Witam!
Mam taki problem że od 2 lat podczas długiego spaceru, jazdy autobusem lub kierowania samochodem drętwieją mi 3 palce lewej ręki(kciuk, wskazujący i środkowy).
Drętwienie ustępuję gdy się zatrzymam w tracie tego spaceru, wysiądę z samochodu lub autobusu. Nie pomaga machanie ręką czy ruszanie dłonią.
Byłem z tym u kardiologa, który powiedział że jeśli chodzi o serce i te sprawy to jest okej.
Potem miałem rentgen ręki i wykazał że kosci są okej.
Następnie udałem się do neurologa i doktor zrobiła mi badanie nerwów w szyi i też było wszystko w porządku.
Potem stwierdziła że moze to być zespół cieśni wiec miałem EMG którego wynik również był pozytywny i naurolog powiedziała że mi nie pomoże.
Udałem się więc do chiropaty i stwierdził że mam torsję miednicy oraz skrzywienie kręgosłupa które naprostował. Sprawdzał nerwy lecz nie znalazł nic. Obstawił że moze to być wina skrzywienia miednicy przez którą przechylam się mocniej na lewą stronę. Ewentualnie że coś z uciskiem nerwu w okolicy barku.
Następnie poszedłem do masażysty który stwierdził że jest to wina kręgosługa a dokładnie jakaś wada kręgów szyjnych i piersiowych i powiedział ze trzeba zrobić rezonans kręgosłupa. Tak więc wybieram się niedługo do neurologa by go zrobić.
Więc drodzy forumowicze co podejrzewacie? Czy to wina kręgosłupa? Od czego jest to drętwienie?

Mateusz 2013-03-26, 18:59

Ja miałam w lutym bardzo przykry incydent bólowy, leżałam na łóżku prosto i nagle chciałam zmienić pozycję i zaczęło się......Po badaniu (rezonans magnet. odcinka lędźwiowo- krzyżowego) okazało się, że lekko wysuwa się dysk w tym odcinku kręgosłupa, uciskając worek oponowy - to powodowało bardzo silny ból w dole pleców oraz przeszywające promieniujące bóle przez całą długość nóg, aż do stóp - po zewnętrznych bokach nóg oraz w odcinku do kolana w tylnej części nóg. U mnie spowodowała to praca fizyczna....zbyt wyczerpująca jak dla mnie. Jednak takie urazy kręgosłupa powoduje również zbyt długie przebywanie w pozycji siedzącej, generalnie długie przebywanie w jakiejś określonej pozycji, co wpływa na szybszą **męczliwość** danego obszaru, dalej mamy ucisk na worek oponowy, nerwy - co powoduje drętwienia w kończynach, nieprzyjemne mrowienie, zaburzenia czucia. Co ciekawe, u mnie też badanie EMG wyszło okej - nerwy sprawne itd. Ale przecież ucisk na nerwy był, bo bolało mnie to bardzo!
Miałam również dolegliwości w rękach. Tu masz stronkę, na niej wiele informacji jak to wszystko funkcjonuje oraz na rysunku na str.33 jest pokazane które odcinki kręgosłupa wpływają na konkretne nerwy, u ciebie będzie to punkt 11, czyli masz do zbadania odcinek szyjny kręgosłupa.

U mnie obecnie po 7 tygodniach jest już lepiej.
Jestem po 3 tygodniach intensywnej rehabilitacji (laser, ultradźwięki, elektroterapia, masaże) oraz mam zalecenia wykonywania ćwiczeń wzmacniających mięśnie brzucha i te przy kręgosłupie. Mam również zalecone pływanie na basenie. W takich przypadkach jak mój i Twój jedyna opcja to prywatnie, jak najszybciej zrobić sobie rezonans odcinka szyjnego (bo prześwietlenie rtg nie wykazuje wszystkich zmian), trafić do DOBREGO ORTOPEDY, który oceni wynik, zaleci leczenie w zależności od tego co Ci wyjdzie na rezonansie, np. da leki przeciwzapalne (niesteroidowe leki przeciwzapalne NLZP), ale potem z wynikiem warto przede wszystkim iść tak jak ja - na fizjoterapię na 2-3 tygodnie i wykonywać serię ćwiczeń 2x dziennie plus basen min.3 razy w tyg. - do końca życia, bo od tego niestety zależy Twoja dalsza sprawność...Fizjoterapeuta nauczy Cię ćwiczeń wzmacniających mięśnie w szyjnej partii kręgosłupa, potem sobie możesz je wykonywać w domu, ale cały proces powienien przebiegać pod kontrolą doświadczonego fizjoterapauty, bo zestawy ćwiczeń trzeba raz po raz zmieniać. No i wspomniane pływanie, bo woda stawia niewielki opór naszemu ciału, stąd jest to najbardziej efektywna terapia dla mięśni. Pozdrawiam i życzę dużo sił i zdrowia oraz cierpliwości, bo jeśli Twój stan trwa już od jakiegoś czasu, to wolniej będziesz widział poprawę. Ale to nietety jedyna droga....cierpliwość.

m31 2013-04-04, 17:45