Forum neurologiczne » Zaburzenia czucia, drętwienia, drżenia, tiki » Czy to z nerwów czy od kręgosłupa?

Czy to z nerwów czy od kręgosłupa?

Dzień dobry!

Około miesiąc temu zgłosiłam się do neurologa z powodu utraty czucia powierzchniowego w przedniej części lewej łydki. Narzekam także na zawroty głowy (kilka razy w tygodniu), pogorszenie widzenia na lewe oko, oraz osłabienie lewej ręki.

Miałam zrobiony rezonans magnetyczny odc. lędźwiowego kręgosłupa, tomografię komputerową głowy, oraz RTG odcinka szyjnego. Opisy brzmią następująco:

MRI odc. lędźwiowego kręgosłupa
Lordoza w normie, w pozycji leżącej bez kręgozmyku. Umiarkowanie zwężone przestrzenie międzykręgowe na poziomach L4-L5 i L5-S1 za zmianami degeneratywnymi w krążkach międzykręgowych. Na poziomie L4-5 centralno-dwuboczna niewielka protruzja tarczki międzykręgowej modelująca worek oponowy, centralno-prawoboczna protruzja L5-S1 bez istotnych zmian uciskowych. Wysokości pozostałych przestrzeni międzykręgowych w normie, nie stwierdza się wypuklin jąder miażdżystych do kanału kręgowego. Otwory międzykręgowe bez deformacji. Sygnał ze struktur kostnych prawidłowy. Stożek rdzeniowy i włókna ogona końskiego o prawidłowym sygnale.

TK głowy:
Nieznacznie poszerzone przestrzenie płynowe na sklepistościach płatów czołowych. Prawidłowa densyjność kory i struktur podkorowych. Zmian ogniskowych w obrębie mózgowia nad- i podnamiotowo nie stwierdza się. Układ komorowy prawidłowej szerokości, położony ośrodkowo. Zwapnienie w przedniej części sierpa mózgu. Przestrzenie podpajęcze na sklepistościach półkul mózgu i móżdżku zachowane. Po dożylnym podaniu SK cech patologicznego wzmocnienia kontrastowego w strukturach mózgowia nie stwierdza się. Piramidy kości skroniowych i wyrostki sutkowate obustronnie powietrzne. Zatoki oboczne nosa bez zmian. Uwidocznione struktury kostne bez zmian w badaniu TK.

RTG kręgosłupa szyjnego:
Zniesienie fizjologicznej lordozy z wytworzeniem kyfozy. Poza tym kręgosłup szyjny bez zmian.

Moje pytania brzmią następująco:

Czy w wyniku nieprawidłowości w kręgosłupie lędźwiowym może dojść do kilkudniowej utraty czucia powierzchniowego na przedniej części łydki? Czucie już wróciło do normy, ale często odczuwam palenie mięśni uda lewej nogi oraz silne mrowienia w piętach i na powierzchni stóp.

Nadal odczuwam osłabienie lewej ręki. Czuję ucisk pod pachą, osłabienie mięśni od barku do łokcia i pogorszenie precyzji ruchów palcami, osłabienie pewności chwytu w tej ręce i nieprzyjemnie uczucie ciągnięcia ręki np.: podczas pisania. Drży mi także lewy kciuk. Czy to może być związane z jakimś przeciążeniem (pracuję tą ręką na kasie) , czy może wynika ze skrzywienia w kręgosłupie szyjnym?

W oku lewym odczuwam nieprzyjemny dyskomfort i lekkie pogorszenie widzenia. Po wysiłku fizycznym widzę jeszcze gorzej na to oko, a moja praca ma charakter fizyczny. Pracuję jako kasjerka. Zajmuję się też dokładaniem towaru, co zazwyczaj wiąże się z dużym wysiłkiem.

Dodam, iż od dłuższego czasu (kilka miesięcy) żyłam w ciągłym stresie, zarywałam noce, ponieważ studiuję zaocznie i obecnie piszę pracę mgr.

Nie rozumiem dlaczego owe dolegliwości pojawiły się nagle. W dodatku większość z nich dotyczy lewej strony ciała.
Odczuwam też pulsowanie fragmentów mięśni (głównie w nogach). Zrobiłam badanie krwi, ale magnez i potas wyszedł w normie. TSH również w normie.

Bardzo proszę o jakąś poradę odnośnie dalszej diagnostyki.
Dziękuję!

Anna 27l. 2015-03-16, 21:01

Nie przejmować się robić akupresurę i jeżdzić dużo na rowerze

Ryszard 2015-07-03, 19:26