Forum neurologiczne » Choroby kręgosłupa » Bóle kręgosłupa przy dyskopatii L5-S1

Bóle kręgosłupa przy dyskopatii L5-S1

Pierwszy rezonans:
Na poziomie VL4/VL5 wypuklina krążka międzykręgowego modelująca przednią powierzchnię worka oponowego i obustronnie zwężająca światło otworów międzykręgowych dla korzeni nerwów rdzeniowych. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego wynosi 12,5mm. Na poziomie VL5/VS1 przepuklina krążka międzykręgowego uciskająca przednią powierzchnię worka oponowego i prawy korzeń nerwu rdzeniowego oraz zwężająca światło otworu międzykręgowego dla korzenia lewego. Stenoza kanału kręgowego w wymiarze strzałkowym do 11mm. Ponadto zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w postaci zaostrzeń krawędziowych trzonów. Objawy częściowej dehydratacji krążka międzykręgowego. VL5/VS1 z nieznacznym obniżeniem wysokości przestrzeni międzykręgowej. W blaszkach granicznych większości kręgów guzki Schmorla.

1 operacja: 20.05.2012 r.
Rozpoznanie - Dyskopatia L5/S1
Zastosowane leczenie: Mikrodekompresja dysku L5/S1. Injekcja epiduralna L5/S1 po stronie prawej.
Epikryza: Chory lat 20 przyjęty celem leczenia operacyjnego dyskopatii L5/S1. W wywiadzie kilkuletnie bóle grzbietu okolicy L/S z promieniowaniem do prawej kończyny dolnej. Po diagnostyce obrazowej zakwalifikowany do mikrodekompresji dysku L5/S1. Operowany. Przebieg okołooperacyjny niepowikłany.

Niestety operacja nie przyniosla poprawy..

2 operacja: 27.12.2012r.
Rozpoznanie: Dyskopatia L5/S1 z prawostronna radikulopatią.
Zastosowano leczenie operacyjne:
Disceptomia totalna L5/S1 dostępem zaostrzewnym. Stabilizacja dynamiczna odcinka L5/S1 systemem Activ L.
Elikryza: Chory lat 20 cierpiący od 2 lat z powodu bólu okolicy lędzwiowej kręgosłupa z promieniowaniem do prawej kończyny dolnej. Leczenie zachowawcze nieskuteczne. Chorego zakwalifikowano do leczenia endoprotezą mechaniczną krążka międzykręgowego L5/S1. Operowany. Przebieg okołooperacyjny niepowikłany. Chorego spionizowano - chodzi sprawnie, samodzielnie. Rana goi sie przez rychłozrost.

Operacja nic nie pomogla i caly czas jestem na lekach (dicloratio uno). Nadal jest mocny ból z promieniowaniem do prawej nogi..
Rehabilitacja tez nie pomogła.

Rezonans: 7.11.1013r.
Badanie wykazuje zmiany pooperacyjne, głównie w postaci rozległych artefaktów pochodzących od stabilizatora międzytrzonowego L5/S1, uniemożliwiających ocenę odcinka VL5 - S1. Na poziomie VL4/5 obecna jest centralna wypuklina krążka międzykręgowego, wielkość 2-3mm, modelująca przednią powierzchnię worka oponowego i umiarkowanie zwężająca oba otwory międzykręgowe. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego wynosi na tym poziomie 13mm, co stanowi dolną granicę normy. Ponadto widoczne są zmiany zwyrodnieniowo-wytwórcze w postaci zaostrzeń krawędziowych trzonów. W blaszkach granicznych większości kręgów niewielkie guzki Schmorla. Obecności innych zmian patologicznych nie wykazano. Obraz uwidocznionego odcinka rdzenia kręgowego przedstawia sie prawidłowo.

Nie wiem co mam robić? Czy są jakieś inne badanie prócz rezonansu? Jestem młody i ciągle biore mocne leki,ale to pomaga na krutki czas. Prosze o pomoc pilnie !

Tomek 2013-11-20, 13:05

Mam podobne objawy ,Mnie boli odcinek l5/S1 po prawej stronie i lewa noga mi dretwieje.

Darek 2013-12-03, 10:20

Ja nie wiem co dalej z tym robic :/

Tomek 2013-12-06, 02:05

Jakieś porady??

Tomek 2013-12-06, 02:06

Mam to samo. Teraz jestem po mikrodekompresji. Jest mała poprawa. Jednak dalej ciągnie i boli mnie lewa noga.

natalia 2015-02-24, 15:36

Zbadaj mięsień gruszkowaty.

Mirek 2017-10-31, 03:01